Haeckelove klamstvá o ontogenéze a hanba slovenského školstva
Haeckel tvrdil, že ľudské embryo prechádza rôznymi vývojovými štádiami [1], napríklad že má žiabrové štrbiny ako ryba, chvost ako opica atď. Tento koncept, ostentatívne nazývaný „biogenetický zákon“, spopularizoval koncom 60. rokov 19. storočia nemecký evolucionista Ernst Haeckel.
Je známy aj ako „embryonálna rekapitulácia“ alebo „ontogenéza opakuje fylogenézu“, čo znamená, že počas raného vývoja organizmu sa údajne opakuje jeho evolučná história.
Táto myšlienka pretrváva aj napriek tomu, že bola založená na podvode a bola vyvrátená mnohými poprednými vedcami. [2]
Je hanbou slovenského školstva, že sa tieto dezinformácie stále nachádzajú v učebniciach biológie na slovenských školách.
Odhalenie Haeckelovho podvodu
To, že ide o podvod, dokázal v priebehu niekoľkých mesiacov po uverejnení Haeckelovej práce v roku 1868 L. Rütimeyer, profesor zoológie a porovnávacej anatómie na univerzite v Bazileji. Túto Rütimeyerovu kritiku potvrdil Wilhelm His starší, profesor anatómie na univerzite v Lipsku a známy komparatívny embryológ.[3]
Títo vedci dokázali, že Haeckel podvodne pozmenil svoje kresby, aby sa embryá navzájom viac podobali. Haeckel dokonca niektoré kresby skopíroval a potom tvrdil, že ide o embryá rôznych druhov!
Má „biogenetický zákon“ vôbec nejakú hodnotu? V roku 1965 evolucionista George Simpson povedal: „Teraz sme si úplne istí, že ontogenéza neopakuje fylogenézu” [4] Profesor Keith Thompson z Yale sa vyjadril podobne: “Je isté, že biogenetický zákon je spoľahlivo mŕtvy. Z učebníc biológie v USA bol napokon vylúčený. Ako téma seriózneho teoretického skúmania však zanikol už v 20. rokoch 20. storočia.” [5]
Napriek dôkazom o podvode sa však stále všeobecne verí, že Haeckelove kresby majú určitú podobnosť so skutočnosťou. Ďalší výskum, publikovaný v roku 1997 publikovaný v odbornom časopise Anatomy and Embryology, však odhalil, že Haeckelov podvod bol oveľa horší, ako si ktokoľvek uvedomoval.
Embryológ Dr. Michael Richardson v spolupráci s biológmi z celého sveta zozbieral a odfotografoval typy embryí, ktoré Haeckel nakreslil.[6] Dr. Richardson zistil, že Haeckelove kresby sa len málo podobajú skutočným embryám. [7]
Londýnske noviny Times citovali Richardsona: “Ide o jeden z najhorších prípadov vedeckého podvodu. Je šokujúce, že niekto, kto je považovaný za veľkého vedca, úmyselne podvádza. Som poriadne nahnevaný. To, čo urobil [Haeckel], bolo, že vzal ľudské embryo, skopíroval ho a predstieral, že mlok, korytnačka a všetky ostatné embryá vyzerajú v rovnakom štádiu vývoja rovnako. Lenže tak to nebolo. Sú to falzifikáty.” [8]
Ranné štádium embryí
Živočíšne embryá majú v počiatočných štádiách vývoja určité podobnosti. Z hľadiska dizajnu sa jedná o základnú formu, ku ktorej sú pridávané čoraz špecializovanejšie detaily. Niektoré princípy, známe ako Von Baerove zákony, vyjadrujú túto koncepciu v kontexte embryonálneho vývoja.
Pri vývoji embrya sa totiž všeobecné znaky živočícha objavujú skôr ako špecializované znaky. Každý zárodok daného druhu namiesto toho, aby prechádzal štádiami iných živočíchov, sa im v priebehu vývoja čoraz viac vzďaľuje.
=======================
Zdroje:
1. J. Sarfati, M. Mathews: Vyvrácení evoluce 2, 2011.
2. P.H. Raven and G.B. Johnson, Biology (3rd edition) (St. Louis, MO: Mosby-Year Book, 1992), p. 396. For example, S. Gilbert, Developmental Biology (5th edition) (MA: Sinauer Associates, 1997), p. 254, 900. Gilbert wrongly credits the drawings to ‘Romanes, 1901’.
3. W.H. Rusch Sr., Ontogeny Recapitulates Phylogeny, Creation Research Society Quarterly 6(1):27–34, 1969.
4. Simpson and Beck, An Introduction to Biology, p. 241, 1965.
5. K. Thompson, Ontogeny and Phylogeny Recapitulated, American Scientist 76:273, 1988.
6. Fotografie embryí z databázy Dr Michael K. Richardsona. Pôvodne ich zverejnil M.K. Richardson et al., ©Springer-Verlag GmbH & Co., Tiergartenstrasse, 69121 Heidelberg, Germany, 1997. There is no highly conserved stage in the vertebrates: implications for current theories of evolution and development, Anatomy and Embryology 196(2):91–106.
7. R. Grigg, Fraud rediscovered, Creation 20(2):49–51, 1998; also Richardson et al., reference 6.
8. N. Hawkes, The Times (London), 11 August 1997, p. 14.
Related Posts
Študoval na Trnavskej univerzite v Trnave, kde získal titul PhDr. a neskôr na Žilinskej univerzite, kde štúdium ukončil ako inžinier. Pracoval v oblasti sociálnoprávnej ochrany dieťaťa. Neskôr sa zameral na oblasť grafiky, filmovej tvorby a aplikovanej informatiky. Admin webu nebojtesa.tv venovaného prevažne hodnotným filmom, ale aj tvorca webstránky zdravysex.sk zameranej na výchovu k láske, manželstvu a rodičovstvu. Okrem iného autor dokumentárnej série Hrady srdca Európy, animovaného seriálu Koraland a RPG hry Draci a pútnici. Manžel, otec ôsmich detí, z toho troch rómskych. Človek so záujmom o vedu, politiku, film, prírodu a spoločenské hry.