Film: The Reliant (2019)

Krajinu zachvátia občianske nepokoje. Celé oblasti sú zmietané anarchiou a bezprávím. Obchody sú rabované, obyvatelia zabíjaní. Kto chce prežiť, musí sa dať na útek.

Film_The_Reliant_2019

Dej filmu

Rodina ôsmych detí v chaose bojov pri snahe o útek tragicky príde o svojich rodičov. Najstaršia, devätnásťročná Sophie, je nútená starať sa o svojich súrodencov v lesnom poraste, kde hľadajú útočisko pred anarchiou.

Ich otec bol zabitý a matka a Adam, Sophiin snúbenec, sú nezvestní. Keď Sophii a jej súrodencom dochádza jedlo a čelia hrozbám zo strany útočiacich nájazdníkov, sú v pokušení pochybovať o Božej láske. Keď Sophia zistí, že jej snúbenec sa uchýlil k lúpežiam, aby prežil, chce sa s ním rozísť.

Časom zisťujú, že útok na ich dom nebol náhodným násilným činom. Vyplávajú na povrch zamotané skutočnosti. Sophia napriek pochybnostiam nestráca vieru. Jej pacifizmus a láska aj k nepriateľom sa javí na prvý pohľad ako bláznovstvo. Vyvrcholenie filmu síce trochu zidealizovane, ale dosť výstižne ukazuje, že Sophiine postoje, úvahy a rozhodnutia sú veľmi správne, zakotvené v Pravde a majú hlboký zmysel.

Film je síce plný streľby a častejšieho zabíjania, ale nejedná sa o bezcieľnosť týchto scén. Snahou je ukázať zúfalstvo a ťažkú situáciu, v ktorej aj človek, ktorý odmieta použitie zbrane, nutne zažíva pri takýchto vyhrotených udalostiach. Jeho zásady sú skúšané v ohni, pričom prekonáva veľké dilemy a pokušenia.

Ľudia sa pochopiteľne neraz v živote ocitajú v situáciách, kedy je pre nich náročné prijať utrpenie prítomné vo svete a nezapochybovať o viere v dobrého milujúceho Boha. Pre pochopenie, že tieto skutočnosti nemusia byť v rozpore, môže pomôcť aj úvaha na tomto odkaze.

Akčný
USA, 2019, 140 min
Réžia: Paul Munger;
Hrajú: Kevin Sorbo, Julia Denton, Mollee Gray, Blake Burt;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát žena/dievča v obtiahnutých rifliach.

Násilie a brutalita: Bitky, streľba, zabíjanie v mnohých scénach.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 

Iné: 

Vhodnosť pre deti/mládež od: 18
Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.