Film: Posledné dni Sophie Schollovej / Sophie Scholl – Die letzten Tage (2005)

Dráma o posledných dňoch ilegálnej skupiny Biela ruža z obdobia besnenia národných socialistov. Silný film o osobnej odvahe niekoľkých mladých študentov.

Film_Posledni_Dny_Sophie_Schollove_2005

Dej filmu

Rothemundov film si za ústrednú hrdinku vybral postavu Sophie Schollovej, prostredníctvom ktorej sa mu podarilo drámu úspešne oživiť.

Študentské hnutie Biela ruža sa venuje rozširovaniu letákov proti vláde národných socialistov v Nemecku. Jedná sa o skupinu mladých idealistov ochotných meniť svet napriek značným rizikám.

Po odhalení zo strany nacistov sú hlavní aktéri Bielej ruže zatknutí a vypočúvaní. Následný dej sa zameriava primárne na výsluch mladej Sophie a výmeny názorov medzi ňou a vyšetrovateľom. Paralelne je na výsluchu i Sophiin brat.

Domová prehliadka prináša nezvratné dôkazy o ich protinacistickej angažovanosti. Sophia deklaruje svoje presvedčenie, že pre svoj národ urobila napriek všetkému to najlepšie čo mohla. Je ochotná za svoje rozhodnutie prijať aj najvyšší trest.

Dráma / Vojnový / Životopisný
Nemecko, 2005, 117 min
Réžia: Marc Rothemund;
Hudba: Johnny Klimek, Reinhold Heil;
Hrajú: Julia Jentsch, André Hennicke, Florian Stetter, Gerald Alexander Held, Johanna Gastdorf, Klaus Händl, Maximilian Brückner;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.