Film: Marcelino, chlieb a víno / Marcelino, pan y vino (1955)

Roztomilý príbeh o malom Marcelinovi a jeho vrúcnom vzťahu k Bohu. Film inšpirovaný kresťanským románom o chlapcovi Marcelinovi, ktorý vyrastal medzi františkánskymi mníchmi v španielskom kláštore po francúzskych výbojoch niekedy v prvej polovici 19. storočia.

Film_Marcellino_chlieb_a_vino_1955

Dej filmu

Mnísi z kláštora, pri istej chudobnej dedine, sa ujímajú opusteného chlapca Marcelina. Keď sa im nepodarí vypátrať jeho rodičov a nedarí sa im ani chlapca umiestniť do niektorej z rodín v blízkom okolí, rozhodnú sa, že sa o Marcelina postarajú sami.

Marcelino vyrastá s mníchmi v kláštore, učí sa od nich rôzne užitočné veci a vychovávajú ho veľmi láskavo. Napriek všetkému mu veľmi chýba mamička. Keď sa ho rozhodne Marcelina osvojiť miestny významný, ale pyšný a sebastredný starosta, mnísi mu to nechcú dovoliť. Kvôli ich odmietavému postoju si starostu znepriatelia.

V kláštore pokračuje Marcelino vo svojom pohodovom živote, ktorý si spestruje pravidelnými nezbedníctvami. Okrem toho pozažíva veľa veselých príhod, ale i zázračných okamihov.

Dráma / Rodinný
Španielsko / Taliansko / Francúzsko, 1991, 92 min
Réžia: Luigi Comencini;
Hrajú: Fernando Fernán Gómez, Roberto Herlitzka, Bernard-Pierre Donnadieu, Irene Grazioli;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x „prekliaty chlapec“. 1x na adresu rehoľníkov „tí diabli“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.