Film: Osudné rozhodnutí / Like Dandelion Dust (2009)

Emotívny príbeh o rodine, pripútanosti, identite, ale i ľudských slabostiach, ktoré ničia mnohé úžasné veci, ktoré môžu človeka v živote postretnúť. Film o vzťahu medzi dieťaťom a jeho milujúcimi nevlastnými a biologickými rodičmi.

Film_Osudove_rozhodnuti_2009

Dej filmu

Wendin manžel Rip je notorický alkoholik a jedného dňa Wendi brutálne zbije. Wendy ešte stihne privolať políciu. Tá ho zatkne a ide na niekoľko rokov do väzenia.

Po prepustení je z Ripa iný človek. Nepije a spolu s Wendy chcú začať nový život. Po krátkom čase Wendy prezradí Ripovi, že v čase, keď ho zobrali do väzenia, bola tehotná a keď sa im narodil chlapček, rozhodla sa dať ho na adopciu.

Papiere umožňujúce adopciu, boli namiesto otca podpísané určitým podvodom. Rip sa rozhodne konať a chce získať chlapca späť.

Ripov syn sa volá Joey a býva u milujúcich náhradných rodičov. Tí o neho nechcú prísť a sú rozhodnutí urobiť všetko, aby chlapec u nich zostal. V ich neprospech hrá to, že úrady sú naklonené návratu chlapca do biologickej rodiny.

Problém je, že Joey je už navyknutý na svojich adoptívnych rodičov. Trpí tým, že je vytrhávaný z rodiny, kde vyrastá a nejaví o biologických rodičov dostatočný záujem.

Po jednom stretnutí oboch otcov, prestáva Rip zvládať nahromadené napätie a začína opäť piť. Dokonca ublíži aj malému Joeymu. Situácia sa vyvinie až tak, že aj Wendy mení svoje rozhodnutie. Wendy sa profiluje ako milujúca matka, ktorá nemá zvecnený pohľad na dieťa, ale chce v prvom rade jeho dobro.

Dráma / Rodinný
USA, 2009, 100 min
Réžia: Jon Gunn;
Hrajú: Mira Sorvino, Barry Pepper, Cole Hauser, Kate Levering, L. Scott Caldwell, Abby Brammell, Brett Rice, Kirk B. R. Woller;

Po zapnutí titulkov je pre preklad do slovenčiny potrebné kliknúť na ozubené koliesko -> Titulky -> Automaticky preložiť -> Slovenčina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Zopár krát vzývavo oblečené ženy.
Násilie a brutalita: Raz sa vyskytne pár záberov bitia Wendy jej manželom, tiež určité násilie aj na malom Joeym zo strany Ripa. Viac krát ukážka po bitke poranenej Wendy.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát opitý Rip jeho opíjanie sa.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Hádky medzi Wendy a Ripom.
Iné: Snaha vytrhnúť dieťa z rodiny, kde sa naviazalo na svojich milujúcich rodičov.
Vhodnosť pre deti od:
12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.