Film: Akta Grüninger / Akte Grüninger / Grüningers Fall (2013)

Rozkaz versus ľudskosť, povinnosť verzus súcit. Má policajný inšpektor ohlásiť nadriadeným zistenia vyšetrovania, ktoré ohrozia stovky až tisíce životov alebo má kryť dielo na pomoc prenasledovaným?

Dej filmu

Švajčiarsko uzatvára hranice pre židovských utečencov. Stovky ľudí sa však napodiv aj naďalej dostávajú cez rakúsko-švajčiarske hranice bez platného víza. Do kantónu St. Gallen je pridelený mladý, ctižiadostivý policajný inšpektor Robert Frei.

Dostane za úlohu vyšetriť ilegálne prechody hraníc. Odhalí rozsiahly systém na pomoc utečencom, do ktorého je zapojená prevažná väčšina obyvateľstva a ktorého hlavou je miestny policajný kapitán Paul Grüninger.

Po čase sa potvrdí podozrenie, že Grüninger skutočne umožňuje utečencom vstup bez platného víza, falšuje dokumenty a organizuje ilegálne prechody cez hranice. Frei je postavený pred kľúčové rozhodnutie. Film bol natočený podľa skutočného príbehu st. gallenského policajného kapitána Grüningera.

Dráma
Švajčiarsko / Rakúsko / Nemecko, 2013, 90 min
Réžia: Alain Gsponer;
Hrajú: Stefan Kurt, Anatole Taubman, Maximilian Simonischek, Ursina Lardi, Patrick Rapold;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:

Násilie a brutalita: Pár krát násilné bitie židovských utečencov.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát popíjanie a fajčenie.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné:Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.