Film: Notre-Dame v plamenech / Notre-Dame brûle (2022)

Hrdinský príbeh tých, ktorí riskovali svoje životy pri záchrane gotického stredovekého skvostu francúzskeho katolíctva. Horiacu katedrálu Notre-Dame možno vnímať ako symbolický výkričník duchovného úpadku Francúzska. Ak horiaca Notre-Dame prebudila svedomie aspoň jedného Francúza, mal tento požiar zmysel.

Film_Notre-Dame_v_plamenech_2022

Dej filmu

Úvod filmu ukazuje katedrálu Notre-Dame počas rekonštrukcie. Fokus je na Notre-Dame ako kultúrnu pamiatku a duchovnú dominantu Francúzska. Keď začína požiar, trvá istý čas, než ohlásený poplach začnú brať zodpovední ľudia vážne, nie len ako falošné upozornenie.

Po uvedomení si, že Notre-Dame skutočne horí, nastáva panika nielen v chráme, ale aj v uliciach Paríža.

Do boja s požiarom sa zapájajú hasiči dosť pozvoľne. Nie je pre nich jednoduché prekľučkovať sa preplnenými parížskymi ulicami. Ďalší problém nastáva, keď chcú hasiči dostať vodu k miestam, kde horí. Vysoká žiara, silný dym a staré rúry komplikujú celú záchrannú operáciu.

Popri boji s požiarom sú tu ľudia, ktorým záleží na záchrane dôležitých pamiatok z vnútra chrámu a taktiež napríklad kňaz zachraňujúci premenené hostie s Kristovým Telom. Dôraz pri záchrane pamiatok je venovaný Kristovej tŕňovej korune uchovávanej v útrobách Notre-Dame.

Situácia sa žiaľ nevyvíja vôbec dobre a hrozí vážne narušenie statiky celého chrámu. Pred katedrálou sa schádza čoraz viac ľudí k modlitbám a spievaniu hymnusov o záchranu srdca francúzskej Katolíckej cirkvi. Záchrana Notre-Dame – chrámu zasvätenému Kristovej matke Márii, si až zázračne nevyžiadala žiaden ľudský život.

Požiar vypukol v priestoroch strechy katedrály 15. apríla 2019. Na záchrane katedrály Notre-Dame pracovalo približne 400 hasičov.

Dráma / Akčný / Katastrofický
Francúzsko, 2022, 110 min
Réžia: Jean-Jacques Annaud;
Hrajú: Samuel Labarthe, Jeremie Laheurte, Élodie Navarre, Pierre Lottin, Jesuthasan Antonythasan, Chloé Jouannet, Maximilien Seweryn, Kevin Garnichat;

.

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Jedna scéna s prezliekajúcimi sa hasičkami v podprsenkách.

Násilie a brutalita: 

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 1x branie Božieho mena nadarmo, pár krát vyslovovanie “sakra”. Nadávka “debil”, 1x gesto so zdvihnutým prostredníkom.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Viacero vypätých scén s hasičmi bojujúcimi v nebezpečných podmienkach s požiarom – zvlášť scéna s pádom klenby katedrály, kedy úlomky zasiahnu hasiča vo vnútry chrámu.

Iné: 

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12
Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.