Film: Johanka z Arku / Joan of Arc (1999)

Svätá Jana z Arcu bola mladou vidieckou pannou. Spočiatku ju vnímali ako bláznivé dievča hrajúce sa na vybájnenú legendu o Panne orleánskej. Boh si ju však skutočne vyvolil, aby skrze ňu zasiahol do dejín Francúzska a sveta.

Movie_Joan_of_Arc_1999

Dej filmu

Johanka z Arcu žila v pohnutých časoch francúzskej histórie, keď významnú časť územia Francúzska okupovalo Anglicko.

Jana už ako dievča mala videnia nebeských bytostí. Na základe ich výziev začala konať a dostala sa až pred kráľa. Po získaní demoralizovanej armády na svoju stranu ju vyburcovala k výnimočným výkonom a vydobyla späť pre Francúzsko viaceré strategicky významné stratené územia.

V pozadí sa však odohrával boj intríg namierený proti jej osobe. Samej sa jej síce nepodarilo oslobodiť celé Francúzsko, ale dosiahla kľúčové víťazstvá. Vďaka tomu sa po jej smrti vyplnilo i jej proroctvo, že o sedem rokov sa zvyšné obsadené francúzske územia oslobodia.

Táto filmová verzia životopisu Jany z Arcu je najlepšie hodnoteným kinematografickým spracovaním jej osudov. Film natočili kanadskí tvorcovia prevažne v českých exteriéroch.

Životopisný / Dráma / Dobrodružný / Historický
Kanada, 1999, 2×90 min, dvojdielny
Réžia: Christian Duguay;
Hrajú: Leelee Sobieski, Jacqueline Bisset, Powers Boothe, Neil Patrick Harris, Maury Chaykin, Olympia Dukakis, Jonathan Hyde, Robert Loggia;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Jedna scéna s naznačeným znásilnením. Jana v niekoľkých scénach v obtiahnutých nohaviciach.

Násilie a brutalita: Upálenie. Snaha zabiť čerstvo narodené dieťa zo strany otca. Zbíjanie v boji. Smrť v plameňoch.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Veliteľ pohŕdajúci modlitbou. Pár krát božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát pitie vína.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Úvodné táranie o Dobe temna, pričom sa jednalo už o neskorý stredovek s budovaním univerzít a rozvinutou vedou. Označenie Doba temna je typické pre postovietenských tmárov, ale historicky gramotný človek môže týmto termínom označovať jedine staršie obdobia stredoveku po zničení Rímskej ríše barbarmi. Na niekoho môže podivne pôsobiť úvodné spomínanie proroctva Merlina, ktoré vraj znelo “Francúzsko bude stratené kvôli žene a zachráni ho panna z dubových lesov Lotrinska”. Na druhej strane je to podobné ako keď Boh aj indiánskym pohanom dal predpoveď o príchode spásy.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.