Film: Duns Scotus (2011)

Duns Scotus, vzdelaný a múdry mních, majster v teologických dišputách. Blahoslavený Ján Duns Scotus sa preslávil ako obhajca tézy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie.

Film_Duns_Scotus_2011

Dej filmu

Ján Duns Scotus je rehoľník a zároveň vynikajúci učiteľ na parížskej univerzite v období 14. storočia. Je silnou osobnosťou, ktorá sa dokáže postaviť aj proti väčšine, keď ide o správnu vec.

Filmom sa striedajú Scotusove prednášky, úvahy a rozhovory s jeho žiakmi, ale aj spory s oportunistickými prisluhovačmi svetskej moci, kvôli ktorým je nútený na čas odísť z Paríža.

Scotus si z viacerých študentov spraví dobrých priateľov. Študentom na Scotusovi imponuje jeho múdrosť, zásadovosť a odvaha.

Keď Scotus kvôli nepridaniu sa k útokom na pápeža opúšťa svoje pôsobisko v Paríži, pri odchode sa k nemu pridáva chlapec, ktorý sa volá Angelino. Chce sa stať tiež mníchom, a tak mu Scotus začne spomínať udalosti zo svojho detstva, zvlášť ako bol považovaný za hlupáka, no napokon získal múdrosť od Nebeskej Matky Panny Márie.

Neskôr, keď sa situácia upokojuje, Scotus získava titul magister a je vyzvaný na náročnú teologickú dišputu o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie.

Dráma, Historický
Taliansko, 2011, 80 min
Réžia: Fernando Muraca;
Hrajú: Adriano Braidotti;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Bičovanie. Kristus nesúci kríž.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Niektoré scény (napr. mučenie Ježiša Krista) nepôsobia dostatočne profesionálne. Obhajoba Nepoškvrneného počatia Panny Márie z úst Scotusa nepôsobí príliš presvedčivo.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.