Film: Duns Scotus (2011)

Dráma, Historický
Taliansko, 2011, 80 min
Réžia: Fernando Muraca
Hrajú: Adriano Braidotti;

Duns Scotus – vzdelaný a múdry mladý mních, ktorý ovláda umenie viesť teologické dišputy na náročné filozofické témy. Blahoslavený Ján Duns Scotus sa preslávil ako obhajca tézy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie.

Dej filmu
Po väčšinu deja sa vo filme vyskytujú hlboké, svieže a inšpirujúce filozofické myšlienky a morálne úvahy. Ján Duns Scotus je rehoľník a zároveň vynikajúci učiteľ na parížskej univerzite v období 14. storočia. Je silnou osobnosťou, ktorá sa dokáže postaviť aj proti väčšine, keď ide o správnu vec.
Filmom sa striedajú Scotusove prednášky, úvahy a rozhovory s jeho žiakmi, ale aj spory s oportunistickými prisluhovačmi svetskej moci, kvôli ktorým bol nútený na čas odísť z Paríža.
Scotus si z viacerých študentov vytvorí dobrých priateľov. Študentom na Scotusovi imponuje jeho múdrosť, zásadovosť a odvaha.
Keď Duns Scotus kvôli nepridaniu sa k útokom na pápeža musí opustiť svoje pôsobisko v Paríži, pri odchode sa k nemu pridá chlapec, ktorý sa volá Angelino. Chce sa stať tiež mníchom, a tak mu Scotus začne spomínať udalosti zo svojho detstva, zvlášť ako bol považovaný za hlupáka, no napokon získal múdrosť od Nebeskej Matky Panny Márie. Neskôr, keď sa situácia upokojila, Scotus získava titul magister. V tom čase je tiež vyzvaný na teologickú dišputu o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie. Tú napokon vyhráva.
Film dáva veľmi dobré odpovede na mnohé otázky života a viery.
Napriek väčšej statickosti deja je film veľmi pútavý vďaka zaujímavým a poučným dialógom.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Bičovanie. Kristus nesúci kríž.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Niektoré scény (napr. mučenie Ježiša Krista) nepôsobia dostatočne profesionálne. Obhajoba Nepoškvrneného počatia Panny Márie z úst Scotusa nepôsobí príliš presvedčivo.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment