Film: Sound of Freedom (2023)

Sound of Freedom je výpoveďou o obchode s deťmi, v ktorom sa každoročne točí 150 miliárd dolárov. Deti sú unášané nielen pre sexuálne zneužívanie, ale aj pre obchod s orgánmi. Film je spoločným dielom viacerých hviezd ako Alejandro Monteverde (režisér filmu Bella – 2006), Eduardo Verástegui (hviezda z filmu Bella – 2006), Jim Caviezel (hlavná postava vo filme Umučenie Krista) alebo Mel Gibson. Tento skutočný príbeh je poctou práci Tima Ballarda, ktorý zachránil desiatky detí z novodobého otroctva. Vydanie filmu bolo značne oneskorené, pretože sa proti nemu postavila vplyvná liberálna loby.

FIlm_Zvuk_Slobody_2023

Dej filmu

Dievčatko Rocia je so svojim bratom Miguelom pozvaná na fingovaný casting, kde sú deti unesené priekupníkmi. Našťastie sa o deťoch dozvedá špeciálny agent Tim Ballard, skrz predstieranie, že sám je pedofil.

Timovi sa podarí vypátrať auto, v ktorom je prevážaný malý Miguel a zachráni ho. Timovi nie je ľahostajný, ani osud Miguelovej sestry a rozhodne sa zistiť, kde sa nachádza.

Jeho pátranie ho zavedie do Cartageny v Kolumbii. Stretáva sa s bývalým účtovníkom kartelu Vampirom, ktorý teraz rovnako pracuje na vyslobodzovaní detí z rúk priekupníkov.

Spoločne rozbehnú obrovskú akciu, pri ktorej sa im podarí zachrániť 54 detí. Rocia, ale medzi nimi nie je.

Neskôr sa od jedného zatknutého muža dozvedá, že Rocia bola predaná do otroctva istému vodcovi Revolučných ozbrojených síl Kolumbie. Tim sa preto vydáva na obávanú cestu do kolumbijského pralesa kontrolovaného ozbrojencami.

Dráma / Akčný / Thriller

USA / Mexiko / Kolumbia, 2023, 90 min

Réžia: Alejandro Monteverde;

Hrajú: James Caviezel, Mira Sorvino, Bill Camp, Gerardo Taracena, Kurt Fuller, José Zúñiga, Scott Haze, Gary Basaraba, Eduardo Verástegui;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Viac krát žena v krátkych obtiahnutých šatách alebo v minišatách s väčším výstrihom. Viac krát konštatovania o sexuálnom zneužívaní detí. Opitý muž v jednej scéne vstúpi do miestnosti, kde je na posteli maloleté dievča alebo jedna scéna, kde si pri posteli začne muž rozopínať nohavice, aby dievča zneužil.
Násilie a brutalita: 
Uškrtenie kolumbijského pedofila v sebaobrane. Pár krát prestrelka so zbraňami alebo ohrozovanie mužov so zbraňami v ruke.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Niekoľko scén s alkoholom alebo fajčením.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.