Dokument: Vojna, ktorú nevidíte (2010)

Dokumentárny film Vojna, ktorú nevidíte, známejší pod českým názvom Válka, kterou nevidíte alebo anglickým The War You Don’t See. Dokument bol vyrobený pôvodne v roku 2010.

Ide o ďalší zo série majstrovských dokumentárnych filmov novinára a filmára Johna Pilgera, ktorý voľne nadväzuje na jeho predchádzajúci film Vojna proti demokracii. Film sa snaží podrobne preskúmať úlohu médií pri formovaní verejnej mienky a súhlasu davu s vojnami a konfliktami, ktoré vedú najmä vlády USA a Spojeného kráľovstva s podporou spojencov z NATO.

Podstatná časť je venovaná oficiálnej propagande týkajúcej sa nedávnych vojen v Iraku, Afganistane či Palestíne, ale nitka nezostáva suchá ani na globálnych konfliktoch či vojne vo Vietname. Pilger robí rozhovory so zástupcami najmocnejších médií, armády a nezávislými novinármi vrátane Juliana Assangea (WikiLeaks).

Záver? Médiá kryjú a často podporujú najodpornejšie zločiny v dejinách ľudstva. Za posledné desiatky rokov je v tejto oblasti lídrom práve USA. Len v Iraku kvôli ich mocenskej intervencii zomrelo viac ako milión ľudí, z toho množstvo detí. Títo „mierotvorcovia“ sa neštítia ani vraždenia novinárov. Je to pochopiteľné. Ide predsa o boj o ropu a iné strategické suroviny.

vojna_v_iraku

.