Film: Utečenec / Uprchlík / The Fugitive (1993)

Akčný / Thriller / Dráma
USA, 1993, 130 min
Réžia: Andrew Davis
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward, Julianne Moore, Joe Pantoliano, Andreas Katsulas, Jeroen Krabbé, Daniel Roebuck, L. Scott Caldwell, Tom Wood, David Darlow, Richard Riehle, Danny Goldring, Nick Searcy, Jane Lynch, Neil Flynn, Kirsten Nelson, Wendy George, David Pasquesi;

Lekár Richard Kimble je odsúdený na smrť, kvôli vražde jeho ženy. Zhodou okolností sa dostáva na slobodu pri havárii väzenského autobusu. Proti nemu stojí nekompromisný vyšetrovateľ, ktorému ide o jediné – dostať Kimbla – bez ohľadu na to či živého alebo mŕtveho. Kimble napriek neustávajúcemu prenasledovaniu jeho osoby zostáva charakterným človekom, ktorý popri hľadaní skutočného vraha svojej ženy pomáha druhým, neraz i s nasadením vlastného života.

Dej filmu
Po zavraždení Richardovej ženy je Richard ako hlavný podozrivý odsúdený na trest smrti. Pri prevoze havaruje autobus, v ktorom sa nachádza a Richard sa dostáva na slobodu. Začína dlhotrvajúca naháňačka, ale Richardovi sa darí zástupcom zákona úspešne unikať. Jeho cieľom je nájdenie skutočného vraha jeho manžeky a očistenie svojej povesti. Popri pátraní zisťuje, že nitky vedú až k najvyšším miestam v nemocnici, kde pracoval, dokonca až k jeho dobrému priateľovi, pričom odhaľuje, že cieľom zavraždenia jeho manželky malo byť zdiskreditovanie jeho osoby zo strany bohatej farmaceutickej firmy. Richard totiž odhalil nekalé praktiky tejto spoločnosti.
Richard je čestný a bravúrne uvažujúci muž, ktorý je ochotný pomáhať aj svojim nepriateľom. Opakom Richardovej osobnosti je viacero oprtunistických postáv, s ktorými je Richard konfrontovaný. Richard je napriek všetkému čo zažíva príkladným človekom i lekárom. Nestojí o pomstu spôsobom “oko za oko”, i keď má k nej pár dobrých príležitostí.
Vo filme je viacero napínavých a akčných scén, vďaka ktorým je divák vtiahnutý do deja. Pozitívom filmu je i občas trochu tvrdý, ale trefný humor.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát záber na vyzývavo oblečenú Richardovu ženu. Milostná scéna Richarda s jeho manželkou, ale bez explicitných záberov.
Násilie a brutalita: Viac krát zobrazená bitka, respektíve súboje medzi bijúcimi sa mužmi, tiež niekoľko krát súboj medzi násilníkom a Richardovou ženou. Zavraždenie Richardovej ženy úderom do hlavy tupým predmetom. Viac krát streľba s úmyslom vraždiť, vrátane asi troch zavraždených osôb. Zakrvavené osoby po havárii autobusu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Diskrétne pitie alkoholu na spoločenskej akcii.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Havária autobusu a zrážka autobusu s vlakom. Skok z priehrady do rieky. Niekoľko prestreliek.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment