Film: Čas prebudenia / Awakenings (1990)

Dráma / Životopisný
USA, 1990, 121 min
Réžia: Penny Marshall
Hudba: Randy Newman
Hrajú: Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner, John Heard, Penelope Ann Miller, Alice Drummond, Barton Heyman, George Martin, Anne Meara, Dexter Gordon, Mary Alice, Bradley Whitford, Max von Sydow, Harvey Miller, Peter Stormare, Vincent Pastore, Vin Diesel;

Awakenings je film, ktorý núti človeka, viac uvažovať o živote a daroch, ktoré máme ako zdraví ľudia. Prinúti človeka premýšľať o vlastnom pohľade na svet, o malichernostiach, ktoré často považujeme za dôležité. Mnoho scén má emocionálne zafarbenie a motívy. Film bol natočený podľa skutočnej udalosti.

Dej filmu
Leonard Lowe sa ako malý chlapec venuje hrám a chodeniu do školy, tak ako iné deti v jeho veku, ktoré pozná. Má milujúcu mamu, ktorá sa o neho stará.
Dej sa neskôr presúva do jeho dospelosti. Žije v nemocnici, kde je v dôsledku prekonanej encefalitídy desiatky rokov vo vážnom stave. Rok 1969. Doktor Malcolm Sayer nastupuje do nemocnice v New Yorku, kde je pacientom aj Leonard. Spolu s ním sú tu umiestnení ďalší ľudia trpiaci buď rovnakým ochorením ako on alebo postihnutí rôznymi psychickými poruchami.
S pomocou nového experimentálneho lieku L-DOPA doktor Sayer postupne ‘prebúdza’ pacientov do reálneho sveta, medzi nimi i Leonarda. Popri tom sám doktor Sayer v sebe nájde dlho driemajúcu vnímavosť k láske a priateľstvu. Po čase sa ale u prvého z pacientov začnú prejavovať príznaky straty nadobudnutých schopností. Sayer je sklamaný, no sestra Costellová ho presviedča, že i tak pre svojich pacientov urobil nesmierne veľa. Vrátil ich aspoň načas do života.
Film je jednou z najsmutnejších, ale zároveň najnádhernejších osláv života, ktorá môže č